Clear Sky , 27 °C / 80 °F
kazdağı şelaleleri

Kazdağı Şelaleleri

KAZDAĞI ŞELALELERİNİ KEŞFEDİN

Kazdağı şelale turu ile bölgenin eşsiz güzellikleriyle deneyim sahibi olmak isteyen kişiler için dolu dolu geçirilebilecek turlar bulunmaktadır. Şelale gezisinde yapılacak turun nitelikleri olduğu söylenebilir. Bu özellikler ise Dünya’da ilk olarak güzellik yarışmasına ev sahipliği yapan Antik Dönemin İda Dağı’na hareket ile başlar. Daha sonra tur seçimine göre köy kahvaltısı sonrasında Sütüven Şelalesine doğru yola çıkılır. Genellikle rehberler, Hasan boğuldu efsanesini misafirlere muhteşem sohbet havası ile anlatır. Daha sonra ise yürüyüş yaparak, Ağlayan Şelale’sinde yapılan öğle yemeğinden yararlanılabilmektedir. Kazdağı şelale turu ile bazı kültür mekanları da ziyaret edilebilir. Bunlar ise Güre Etnografya Müzesi, Adatepe Köyü ve Zeus Altarı olarak sıralanabilir.

Yapılan tur seçimi, farklı nitelikleri içinde barındıran durumları ziyaret etmek isteyenlerin zevkine sunar. Kazdağı bölgesinde bulunan efsanevi yerlerin ve aşk hikâyelerinin rehberler tarafından anlatılması ile muhteşem doğanın keyfi çıkarılabilir. Ayrıca şelale turlarının yanında Rum köyleri de ziyaret noktaları arasında yerini almaktadır. Edremit’in panoramik görünümü tepeden bakıldığında tablo görünümü vermektedir. Bu nedenle harika bir fotoğraf çekimi de yapabilirsiniz. Burası günün yorgunluğunun atılabileceği yerler arasındadır. Ayrıca gezilecek olan müzelerin geçmişten günümüze nasıl yapıldığına dairde bilgilendirme verilir.

Kazdağı Şelale Turu İle Muhteşem Bitki Örtüsünün Keyfini Çıkarın

Kazdağı çevresinde büyük bir ölçüde bulunan ormanlar ile kaplı doğal güzellikler oldukça fazladır. Bunun yanı sıra yerleşim yerleri de seyrek bir yapıdadır. Üst yokuş kısmında bulunan ormanlar, göknarı olarak ifade edilebilir. Ülkemizde ise yetişmiş olan endemiklerden biri de göknar alt türlerinden meydana gelir. Kazdağı şelale turu ile kendine özel bitki türlerinin güzelliklerinden yararlanılabilir. Ayrıca dağın kuzey yamaçları, alt kesimlerde bulunan meşe ve çeşitli makiler de görülmektedir. Daha yükseklere çıkıldığında ise meşe-kestane-gürgen ve karaçam gibi bitkiler çok sık yapıda mevcuttur.

Tüm bu bitkilerin yanı sıra kayın da Kazdağı’nda görülen önemli bir kısmı oluşturmaktadır. Yaklaşık olarak 600-700 m yüksekliğinde göknarları ile beraber güzel bir görünüme sahiptir. Kazdağı şelale turu ile bu bölgenin çevresinde anlatılan ritüeller ve hikâyeler ile bir sonraki nesil bilgilendirilebilmektedir. Yani doğal güzelliklerin yanı sıra kültürel bir varlığın da habercisi olan Kazdağı, çeşitli özellikleri ile keyifli bir zaman geçirmeye yardımcı olacaktır.

Kazdağı Şelale Turu İle Antik Yerleri Keşfedin

Antik zamanlarda İda olarak bilinen Kazdağı, isimlendirilmiş olan yeni adı ile önemli olaylara ev sahipliği yapmıştır. İsmi Giritli denizciler tarafından Girit’te doğmuş olan İda Dağı’na atıf yapmak için mitoloji de yer alan bir isimdir. Bundan dolayı ise Yunan mitolojisinde büyük bir önemi vardır. Antik alanlar Kazdağı bölgesinde oldukça fazladır. Kazdağı şelale turu ile muhteşem orman gezisinin yanı sıra kültür depolayabilmek de mümkündür. Ayrıca bu bölgede yer alan şelaleler, muhteşem bir hava ile berrak suyun tadını çıkarabilme fırsatı sunar.

Şelaleler, Hasanboğuldu göleti, Sütüven şelalesi, olarak çeşitlilik gösterir. Bu alanların gezisi yapılırken, bazı müzeler ve antik yerler de görülebilecektir. Ayrıca Mıhlı çayı da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bunu takiben de Ceneviz Köprüsü, Adatepe köyü, Zeus altarı (tapınak) gezisi muhteşem kültür zevkini çıkarabilmeye fırsat sunar.

Kazdağı Şelale Turları Rotaları

Kazdağı ülkemizde doğa harikası olan yerlerden bir tanesidir. En önemli zenginliklerin bir araya geldiği bu yerin Antik dönemlerden bu zamana kadar çok fazla efsaneye konu olduğu söylenebilir. Şelale turu yapmayı planlayan kişiler için harika bir yer diyebiliriz. Kazdağı şelale turu yapmayı düşünen kişiler için kesintisiz görebilecekleri yerler şu şekilde sıralanabilir: Hasanboğuldu, Sütüven Şelalesi, Kızılkeçili anıt çınar, Sarı kız Kazdağı Etnografya müzesi, Adatepe köyü, Zeus Altarı gibi yerlerin eşsiz güzelliklerini görebilirler.

Bu rotaların gezisi ile huzurlu bir ortamın tadına varılacaktır. Kalabalık tatil ortamlarının yanı sıra günübirlik kaçamak ile şelale turu yapmak isteyenler için harika mekânlardan biridir. Sakin, dingin, huzurlu ve doğal güzelliklerin yeri olarak ifade edilebilir. Ayrıca cıvılcıvıl kuş seslerini duyabileceğiniz ve kaynaşan şelalenin güzelliğine doyabileceğiniz bir yapıya sahiptir. Yazın yapılacak olan şelale turları ise kavurucu sıcaklığın unutulabileceği şelale turları ile farklı deneyimlerin keyfini çıkaracağınızı söyleyebiliriz. Botanik güzelliklerin yanı sıra antik mekânlar daki eskimeyen kültürlerinde tadı çıkarılacaktır.

 

Paylaş

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + thirteen =